تحقیق در مورد معایب ساختمانهای بتنی

تحقیق در مورد معایب ساختمانهای بتنی

معایب ساختمان‌های بتنی
دسته بندی معماری
بازدید ها 8
فرمت فایل docx
حجم فایل 616 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 7

تحقیق در مورد معایب ساختمانهای بتنی

فروشنده فایل

کد کاربری 7612

کاربر

تحقیق در مورد معایب ساختمان‌های بتنی

مقدمه

به طور كلی دوام ساختمان به دو عامل بستگی دارد:

  1. طراحی و روش ساخت
  2. كیفیت مصالح ساختمانی

پژوهش‌های انجام شده در زمینه ساختمان‌سازی در ایران، نشان داده است كه عمر مفید ساختمان‌های ایران، در مقایسه با كشورهای صنعتی كمتر است. یكی از دلایل این مساله، پایین بودن كیفیت و عدم مرغوبیت مصالح ساختمانی مصرف شده در ساختمان‌هاست.

به علت پایین بودن كیفیت بسیاری از مصالح ساختمانی تولید شده در كشور و عدم مطابقت آنها با ویژگی‌های استاندارد، همه ساله خسارت‌های عظیمی به كشور وارد می‌شود. از اهم دلایل پایین بودن كیفیت مصالح ساختمانی كشور، می‌توان به كنترل نشدن آنها در كارخانه و كارگاه‌های تولیدی پیش از ورود به بازار مصرف و نیز پایین بودن سطح فن‌آوری (تكنولوژی) تولید در بسیاری از واحدهای اشاره نمود.

بنابراین با توجه به اینكه ایران از كشورهای زلزله‌خیز بوده و در معرض سایر بلایای طبیعی مثل سیل نیز قرار دارد و مصرف مصالح ساختمانی مرغوبیت و با كیفیت مطلوب می‌تواند مقاومت ساختمان‌ها را در برابر این عوامل مخرب افزایش دهد. بایسته است كه از فرآورده‌های كارخانه‌ها و كارگاه‌های تولید مصالح ساختمانی، قبل از ورود به بازار مصرف نمونه‌برداری به عمل آید و نمونه‌ها، مورد آزمایش‌های شیمیایی، فیزیكی و مكانیكی قرار گیرند تا كیفیت و مرغوبیت محصول و یا عدم آن مشخص گردد تا در صورت نامناسب بودن فرآورده‌، چاره‌اندیشی شود. ارائه راه‌حل‌های كاربردی و رهنمودهای لازم در زمینه بهبود كیفیت مصالح به گونه‌ای كه با استانداردهای ملی مطابقت داشته باشد، تنها راه كار این مساله است كه باید مورد توجه قرار گیرد. بدیهی است كه با بكار بردن مصالح مرغوب با كیفیت بالا می‌توان طرح دوام ساختمان‌ها را در برابر سوانح طبیعی مثل زلزله، سیل و … به اجرا درآورد.

بتن یكی از مهمترین مصالح ساختمانی است كه در پایداری و دوام سازه‌ها بسیار موثر است و مصرف روزافزون آن در كارهای مختلف عمرانی به سبب دارا بودن خواص مناسب و دوام كافی، لزوم شناخت بیشتر از اجزای تشكیل دهنده آن را بیش از پیش روشن می‌سازد.

آشنایی كامل با خواص سیمان و مصالح سنگی و آب به عنوان مواد تشكیل دهنده بتن از جمله مباحثی است كه امروزه دانستن آن برای مهندسان و دانشجویان رشته عمران و پیمانكاران ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *