مروری بر مکانیک خاک 20 ص

مروری بر مکانیک خاک 20 ص

مروری بر مكانیك خاك 20 ص
دسته بندی عمران
بازدید ها 25
فرمت فایل docx
حجم فایل 1575 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 21

مروری بر مکانیک خاک 20 ص

فروشنده فایل

کد کاربری 7612

کاربر

مروری بر مكانیك خاك دارای 12 صفحه با فرمت ورد و قابل ویرایش

تركیب و طبقه‌بندی خاك

خاك از سه بخش تشكیل شده است، آب، هوا و قسمت جامد، كه مجموع آب و هوا، منافذ گویند. و روابط زیر بین آنها حاكم است:

خاك‌ها از متلاشی شدن سنگ‌ها پدید می‌آیند و فضای خالی بین ذرات خاك از آب یا هوا (سیالات) پر شده است. پیوند ضعیف بین ذرات خاك معمولاً به علت رسوب كربنات‌ها و یا اكسیدها و یا به سبب وجود مواد آلی و یا پیوندهای بین مولكولی است. اگر مواد حاصل از متلاشی شدن سنگ‌ها در محل اصلی خود باقی بمانند، خاك حاصل از نوع برجا و در صورتی كه مواد متشكل به محل دیگری حمل و به جای گذاشته شوند، خاك از نوع انتقالی است. نیروی ثقل، باد، آب و یخچال‌های طبیعی، عوامل جابجا شدن خاك‌ها می‌باشند.

روند تخریبی تشكیل خاك از سنگ ممكن است فیزیكی و یا شیمیایی باشد. روند تخریب فیزیكی به صورت فرسایش حاصل از عمل باد، آب و یخچال‌ها، جاذبه و سقوط و یا خرد شدن ناشی از تناوب ذوب و انجماد آب موجود در حفره‌ها و ترك‌های داخل سنگ صورت می‌گیرد. در این حالت، ذرات خاك پدید آمده همان تركیب شیمیایی سنگ مادر را دارا هستند. مانند ماسه كه از تخریب فیزیكی ماسه سنگ یا كوارتز حاصل می‌شود. خاك‌های بوجود آمده از این طریق دارای شكل‌های گرد، تیز گوشه، ورقه‌ای و یا سوزنی هستند كه می‌توان به خاك‌های درشت دانه شنی و ماسه‌ای در این مورد اشاره نمود.

در روند تخریب شیمیایی نوع كانی سنگ مادر بر اثر عواملی از قبیل آب (به ویژه اگر قدری اسیدی یا قلیایی باشد)، دی اكسید كربن، اكسیژن و سایر عوامل دستخوش تغییر می‌شود و ساختمان خاك حاصل به لحاظ ساختار شیمیایی متفاوت با سنگ مادر است. مثلاً كانی رسی كائولینیت، از تجزیه فلدسپات تحت اثر آب و دی اكسید كربن بوجود می‌آید. غالباً خاك‌های ریزدانه تحت چنین فرآیندی بوجود می‌آیند و دارای بافت صحفه‌ای با باندهای الكتریكی‌اند.

شناسایی و طبقه‌بندی خاك ها

در مهندسی پی و پی‌سازی، خاك‌ها به دو دسته مهم، یعنی ریزدانه و درشت دانه تقسیم می‌شوند كه می‌توان تعبیر خاك‌های چسبنده و غیرچسبنده (اصطكاكی) را نیز به ترتیب برای آنها بكار برد. خاك‌های ریزدانه از تخریب شیمیایی سنگ پدید می‌آیند و ذرات آنها با چشم دیده نمی‌شوند. مقاومت برشی آنها عمدتاً از طریق پارامتر چسبندگی (C) حاصل می‌شود. تراكم آنها دشوار است و عمده نشست ناشی از بارگذاری در آنها وابسته به زمان است. این خاك‌ها دارای قابلیت آبگذری و یا ضریب نفوذپذیری پایینی هستند و غالباً توان باربری و سختی كمتری نسبت به خاك‌های درشت دانه دارند. رفتار خاك‌های ریزدانه با جذب آب تغییر می‌كند. از طرف دیگر، خاك‌های درشت دانه دارای نفوذپذیری و زه‌كشی قابل توجه می‌باشند و از مصالح مناسب جهت كاربرد در صنعت راهسازی، زهكشی و فیلتر، بتن و آسفالت به شمار می‌آیند. به استثنای ماسه‌های شل و غیرمتراكم. این خاك‌ها معمولاً توان باربری و سختی مناسب با قابلیت تغییرات حجمی كم در بارگذاری استاتیكی دارند.

مقاومت برشی این خاك‌ها از طریق اصطكاك داخلی بین ذرات () حاصل می‌شود. نشست این خاك‌ها هنگام بارگذاری به صورت آنی و سریع است. تراكم اینگونه خاك‌ها نیز به سهولت توسط كوبنده‌های ارتعاشی انجام می‌پذیرد. خاك‌ها به دو روش صحرایی و آزمایشگاهی شناسایی و طبقه‌بندی می‌شوند. چگونگی روش‌های متداول طبقه‌بندی خاك‌ها به شرح زیر است:

شناسایی صحرایی خاك‌ها

به عنوان بررسی‌های محلی و شناسایی‌های اولیه گاهی لازم است كه خاك در محل پروژه مورد ارزیابی قرار گیرد كه در این زمینه روش‌های زیر متداول هستند:

  • شناسایی چشمی

اگر نصف ذرات خاك با چشم دیده شوند، خاك درشت دانه و در غیراینصورت ریزدانه می‌باشند. اگر در خاك درشت دانه بیش از نیمی از ذرات از دانه عدس بزرگتر باشند، خاك درشت دانه از نوع شن و در اینصورت ماسه می‌باشد.

  • تكان دادن (ارتعاش)

اگر با افزودن آب به یك مشت خاك، گلوله‌ای خمیری به قطر حدود 5 سانتیمتر درست كنیم و در كف‌دست چندین بار تكان دهیم. در صورتی كه خاك موردنظر لای یا به اصطلاح سوئدی باشد «میتا» باشد، سطح خارجی آن با فیلم نازكی از آب شفاف می‌شود و در صورتی كه رس باشد، پدیده قابل توجهی در سطح خارجی آن مشاهده نمی‌شود.

  • آزمایش مقاومت خشك

مقدار از خاك موردنظر را با آب مخلوط و خمیری می‌سازیم. خمیر حاصل را در گرمخانه (آون) خشك نموده، سپس به كمك انگشتان دست سعی می‌كنیم نمونه را بشكنیم. با افزایش خاصیت خمیری خاك، مقاومت خشك آن افزایش می‌یابد. رس با خاصیت خمیری بالا بیشترین مقاومت خشك را دارا می‌باشد. مقاومت رس با خاصیت خمیری كم و لای با خاصیت خمیری بالا، مقدار كمتر است. كمترین مقاومت را در این بین، خاك‌های آلی و لای با خاصیت خمیری پایین دارند. ماسه‌های ریز، لای‌های ریز و ماسه لای‌دار مقاومتی از خود نشان نمی‌دهند. این آزمایش را بر روی نمونه‌های خشك شده در محل نیز می‌توان انجام داد.

  • آزمایش سفتی

نمونه‌ای از خاك را با آب مخلوط و خمیره‌ای می‌سازیم. سپس همانند آزمایش حد خمیری در مكانیك خاك، فتیله كردن خمیر با كف دست روی یك سطح شیشه‌ای انجام می‌شود تا كاهش قطر آن به 3 میلیمتر بالغ گردد. خاك‌های آلی و لای‌دار در دفعات اولیه ترك برمی‌دارند، اما رس‌ها چندین بار قابلیت گلوله و فتیله شدن حتی تا قطر كمتر از 3 میلیمتر را از خود نشان می‌دهند.

  • آزمایش ته نشینی

حدود 50 گرم (برای خاك‌های شنی مقداری بیشتر) خاك را در یك ظرف یا لیوان شیشه‌ای به عمق 15 سانتیمتر ریخته و آن را با آب پر می‌كنیم. سپس آن را هم می‌زنیم. اگر خاك مورد مطالعه، شن یا ماسه درشت دانه باشد، سریعاً ته‌نشین می‌شود. اگر ماسه ریزدانه باشد، در مدت زمان كمتر از 10 دقیقه و اگر لای باشد از 10 تا 60 دقیقه ته‌نشین خواهد شد. در مورد رس‌ها زمان ممكن است چندین ساعت و حتی شبانه‌روز به طول انجامد.

رنگ، بو و احساس

رنگ‌های تیره مثل قهوه‌ای، خاكستری و سیاه، نشانه وجود خاك‌های آلی است. خاك‌های آلی بوی بدی دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *